← Rašiniams

Prieš egzaminą ar atsiskaitymą
Rašinių struktūra

9-12 klasių rašiniaims naudingas konspektas. Kuo skiriasi literatūrinių ir samprotavimo rašinių struktūra?

3 min (474 ž.)

apibendrinimas 11kl 12kl 9kl 10kl

R   Ieškai korepetitoriaus? Susipažink su mūsų kolegomis!
Iliustracija
Aa
Samprotavimo Literatūrinis
Kokias mintis sukėlė? Ką tai reiškia mums, šiais laikais? Ką galima rasti kūriniuose pagal duotą temą? Aspektų nagrinėjimas, ne atpasakojimas ir ne siejimas su dabartimi, ne vieta tavo mintims, o vien faktams.
1. Įžanga. + Reikėtų įsigilinti į raktinius temos žodžius. Paaiškinti sąvokas, epochos ypatumas. + Duoti bendro konteksto, neminėti jokių autorių ar pavadinimų. + Paskutiniam sakinyje išsikelti klausimą, į kurį atsakytum dėstymo pastraipose. Galima tą pačią temą paversti į klausimą. 1. Įžanga. + Paaiškinti raktinį žodį, duoti bendro konteksto. + Paminėti autorius, kūrinius. (Tai vaizduojama Albero Kamiu romanuose ir Salomėjos Nėries lyrikoje.) + Kuo skiriasi du aspektai (dvilypumas vienam susiklostė dėl politinių, kitam dėl asmeninių priežasčių).
2. Dėstymas. + Dominuoja tavo nuomonė (aš manau) + Pirmas sakinys teiginys/tezė: atsakymas į ką tik išsikeltą klausimą, tai yra aspektas. Būtų gerai palyginti: viena vertus, kita vertus. Taip pat tiktų: pirmiausia, o kitoje pastraipoje — antra ir galiausiai. + Iškart negalima eiti prie autoriaus: būtina pririšti konteksto, tai yra bendro pobūdžio aspekto aiškinimas. + Trečias sakinys gali būti tiltas (bendras kontekstas pereina prie konkretaus autoriaus) arba autorius, kūrinys. (Apie tai rašė…) + Tada galima paminėti esminius kūrinio įvykius ar detales ir pagal jas samprotauti: + Kodėl taip buvo? Ar galėjo būti kitaip? + Reikia pririšti autoriaus biografiją (jeigu autorius rašo įtikinamai, kodėl?) ir istorinį kontekstą (tai yra tradicija) bei šių laikų palyginimus (tai aktualu ir XXI amžiuje). + Paskutinis sakinys — dalinė išvada — yra tavo nuomonė arba išsakomas teiginys, po samprotavimo. Reiškiasi, padarai išvadą (galima teigti, kad… aš manau, kad…). 2. Dėstymas. + Pirmas sakinys — aspektas, kieno ir kuriame kurinyje. + Literatūros analizė + Kas, kodėl, kaip? + Priežastys, padariniai, tikslai, aplinkybės + Esmė yra privesti turinį prie temos + Dominuoja pasakotojas / lyrinis subjektas / prota|antagonistas / pagr., vaizduojamas veikėjas / herojus sako + Dalinė išvada — tai kas čia vaizduojama, ką radau, taikymas pagal aspektą.
3. Dėstymas. Tokia pati struktūra, tik reikėtų žinoti, kad: + Sakykite ne mažiau svarbi ir… arba panaudokite kitą žodelį, kad pririštumėte su pirmąja pastraipa (kita vertus, taip pat). 3. Dėstymas. Tokia pati struktūra, tik reikėtų žinoti, kad: + Sakykite ne mažiau svarbi ir… arba panaudokite kitą žodelį, kad pririštumėte su pirmąja pastraipa (kita vertus, taip pat).
4. Pabaiga. + Pirmas sakinys — Apibendrindamas galiu teigti, jog… / Apibendrinant galima sakyti, kad… + Negalima minėti autorių ar kūrinių. + Perfrazuoti dalines išvadas. + Viename sakinyje paminėti, ar tai aktualu ir šiandien? + Samprotavimo apibendrinimas. 4. Pabaiga. + Pirmas sakinys — Apibendrindamas galiu teigti, jog literatūroje… / Apibendrinant galima sakyti, kad literatūroje… + Kas būna toje literatūroje? Dar kartą paminėti dalines išvadas, t.y. aspektus. + Galiausia, paskutiniame sakinyje susieti dalines išvadas: kuo skiriasi ir panašūs kūriniai? (Ir Šatrijos Raganos, ir Jurgio Savickio kūriniuose vaizduojamos motinos, bet skiriasi jų vaizdavimo būdas bei požiūris į šeimą, vaikus.) Kas panašu, o kas skirtinga? Du esminiai dalykai, paprasčiausia būtų turinio pararelė.

💖 Nusiųskite žinias draugams!

Daugiau tokio turinio

Tik Rašiniams

Visos pamokos ir konspektai →

Nerandi atsakymų į klausimus? Atrask juos su korepetitoriu NEMOKAMAI!
Nuo šiol Edukamentas išvien dirba kartu su Alfa klase, bene geriausiais korepetitoriais Lietuvoje. Su kodu EDUKAMENTAS pirma pamoka – nemokama.